Tanfolyamok
Átfogó elméleti és gyakorlati biokertészeti tanfolyamok 2024 őszétől
Öröm látni, hogy milyen sokan szeretnének kertészkedni, vagy vágnak bele a vegyszermentes vagy biokertészkedésbe és váltanak egy addig megszokottból egy gyökeresen más életmódra, de a lelkesedés mellett sokan érezhetik úgy, hogy a kezdeti eredményeket, sikereket gyorsan beárnyékolják a problémák. Vajon beteg a növényem, vagy csak fázik, vagy valamilyen tápanyag hiányzik neki? Készen van-e a komposztom, vagy még érlelni kell? Ássak, szántassak vagy készítsek mélymulcsot? Meg kell-e metszenem és ha igen, hogyan a gyümölcsfáimat, cserjéimet? Ezernyi kérdés, melyre a kezdő hobbikertész különböző csoportokban, honlapokon, videókon keresi a választ, melyek többnyire ellentmondásosak. Miért nem támaszkodhatunk teljes egészében mások tapasztalatára? Mert minden kert más, eltérő a talaj, a kitettség, a lehulló csapadék mennyisége, a lejtése, az őshonos növényállománya, a már helyben élő hasznos és káros élő szervezetek és mások vagyunk mi magunk is, kertészkedők. Van, aki a családjából hozott és látott hagyományokat igyekszik folytatni, de van olyan is, akinek legfeljebb néhány szobanövénnyel van némi tapasztalata. Van, aki kalandvágyóbb és van, aki óvatosan szeret haladni. És ha ez még mind nem elég, felgyorsult világunkban az időjárás sem követi már a régen megfigyelt szabályszerűségeket.
Sok remek kertészeti szakkönyv és ismeretterjesztő irodalom található akár online, akár nyomtatott formában és videókból, online tanfolyamokból sincs hiány. Ám a kertészet egy nagyon gyakorlatorientált szakma, amelynél az erős elméleti alapokra támaszkodva gyakorlatban, személyesen kell megtanulni, megtapasztalni és alkalmazni az elméleti ismereteket.
Mire jó az elmélet?
Arra, hogy egy nyelvet beszéljünk a szakirodalommal vagy ismeretterjesztő irodalommal, hogy tudjuk, melyik kifejezés mit takar. Hogy kapjunk egy átfogó képet arról, hogy mi is a növény és milyen élettani folyamatai vannak, mire hogyan reagál. Hogy a talaj ne csak egy közeg legyen a szemünkben, ami megtámasztja a gyökérzetet, hanem felismerjük, hogy egy élő, változó, organizmusokkal teli anyagot tartunk a kezünkben, amire ugyanúgy figyelnünk kell, mint a belevetett magokra, beleültetett palántákra. Hogy tudjuk, mi a különbség vetés és ültetés, hibrid és szabadelvirágzású fajta, mélymulcs és zöldtrágyázás között és még ezernyi dolgot, amellyel mind-mind találkozni fogunk a gyakorlatban, de már nem értetlenül állunk majd előttük, hanem magabiztosan, ismeretekkel felvértezve.
Mire jó a gyakorlat?
Arra, hogy ne idegenkedve markoljunk bele a talajunkba, ne féljünk kitűzdelni a gyengécske palántákat, megfelelő mélységben húzzuk a sorokat a szabadföldi vetéseknek, felismerjük, hogy be kell-e avatkoznunk és hogyan a növényeink érdekében, össze tudjunk rakni egy jó magaságyást, felismerjük a gyomokat és a hasznos vadnövényeket, tudjunk hónaljazni, csavarni, kötözni, növényi trágyalevet készíteni és még sok-sok más hasznos, gyakorlati tennivaló elsajátítására.
Tanfolyamaink két részből fognak állni:
1. Elméleti alapozó tanfolyam – online és jelenléti formában
2. Gyakorlati tanfolyam – jelenléti formában
Tanfolyamainkat először 2024. őszén indítjuk, így az őszi kertkialakításnál az ezen tanultakat már alkalmazhatod is a kertedben. Az elméleti részt télen is folytatjuk, majd tavasszal a gyakorlati tanfolyamrészekkel indítunk. Gyakorlati oktatásokat nyáron is tartunk, hogy egy teljes szezon minden tennivalójával találkozzunk.