Rólunk

Feró Ágnes Éva

Feró Ágnes Éva okleveles kertészmérnök vagyok. 1986 júniusában végeztem az akkor már Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Dísznövénytermesztési szakán. Következő hónapban már az Egyetem soroksári Tangazdaságában dolgoztam a Dísznövénytermesztési Ágazatban és az itt töltött 29 év alatt született meg 4 gyermekünk  Itt a különféle örökzöldek és lombhullató cserjék szaporítása, középiskolás diákok és egyetemi hallgatók gyakorlati oktatása tartozott a feladataim közé. Sajnos a nem élelmiszercélú növények esetében annyira sem számított a drasztikus vegyszerek, mérgek elhagyása, mint a zöldség- és gyümölcsféléknél.  Felemelő pillanat volt számomra, amikor a termesztés teljes egészében az irányításom alá került, mert

így elhagytuk a gomba- és rovarölő szereket, helyette fizikai megoldásokkal védekeztünk. 2016-ban lehetőségem adódott az üzemen belül átmenni az Ökológiai Gazdálkodás Ágazatba. Kaptam az alkalmon, mert végre olyan helyre kerültem, ahol biztos lehettem benne, hogy nem kell mérgekkel dolgoznom. Vallom, hogy nincs szükségünk mérgekre sem az élelmiszer felhasználású-, sem a díszítő értékük miatt termesztett növények esetében, mert a természet egy szerves rendszert alkot, amiben mindennek megvan a maga helye, nekünk csak meg kell ismerni, érteni és alkalmazni az ismereteket!

Ferschl Barbara

Ferschl Barbara vagyok, okleveles kertészmérnök, biokertész. Gyermekkoromban kezdtem a kertészkedéssel ismerkedni hétvégi telkünkön, amelyen először hagyományosan termesztettünk zöldségféléket, gyümölcsöket. 1990-ben nagyapám megvette Gertrud Franck Öngyógyító kiskert című könyvét és innentől nem volt megállás a biokertésszé válás felé vezető úton. Drog-és toxikológus technikus képzésem alatt csak megerősödött bennem a meggyőződés, hogy a hagyományos, vegyszeres mezőgazdaság nem az én utam, így az (akkor még) Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemre már konkrét elképzeléssel jelentkeztem, az ökológiai gazdálkodást választottam egyedüli célnak. Végzésem óta eltelt közel két évtized, ezalatt több munkahelyen kamatoztathattam és gyarapíthattam biokertész ismereteimet, de az Egyetem soroksári tanüzemének Ökológiai Gazdálkodás Ágazata gyakorolta rám a legnagyobb hatást, ezen a gyönyörű de kihívásokkal teli területen tapasztaltam meg, milyen valóban biogazdálkodóként létezni, felelősséget vállalni termelésért, kutatásért, oktatásért egyaránt.

Kővári Attila

Kővári Attila vagyok, informatikus mérnök, a Zöldikék Biokertészet bitgazdája, azaz a kertészet virtuális környezetének felelőse. Nagyon messziről érkeztem meg ebbe a felelősségteljes pozícióba tekintve, hogy eddig legfeljebb egy számítógépes játék keretein belül tudtam elképzelni, hogy bármi közöm legyen a növényekhez. De a Zöldikék alapítóinak szenvedélye és elkötelezettsége engem is megfertőzött, ma már értékelem a helyben, tisztán termesztett, ízletes és változatos terményeket. Informatikusként is látom, hogy az egészséges környezet és élelem fontossága a technikai fejlődéssel és a városiasodással együtt egyre csak növekszik és a biogazdálkodók olyan szereplői az életünknek, akik ezért dolgoznak nap-mint nap.

error: Védett tartalom!